I’m worth more than chicken nuggets by @MrW1se

The value of education...

Those of you who know me personally know I’ve lost some weight over the last year. I’ve been thinking about about writing about that but, I don’t want to get ahead of myself as I still have some distance to go. Through the process, however, I have developed a new addiction: blue berry, raspberry, milk and cocoa shakes in our Nutribullet. They’re bloody awesome and I needed one today. I’ve been buying the berries at the local farmers’ market. I ran out his week and had to buy some at Woolies. A small punnet of raspberries cost me $8. Eight. Dollars. Needless to say, it was the best damn milkshake I’ve ever had.

This is a re-blog post originally posted by Chris Wise and published with kind permission.

The original post can be found here.

Do you have a blog post which you are proud of? Submit your blog post for reblogging on UKEdChat.com by clicking here.

Value is subjective

I’m willing to pay what I’m willing to pay – you might not be willing or able to pay as much, or you may be willing to pay much more. An American ad popped up later while I streamed an NBA game that announced the Hungry Jacks now offer ten chicken nuggets for a $1.

Berries off a bush – $8

The life of a chicken – $1

I’m not a vegetarian, but this ratio seems off. Although, the ratio is proportional to the nutritional content, so there’s your subjective value.

Educational value is also subjective. It’s why some people pay tens of thousands of dollars for it and others, nothing. On the surface it seems logical – if it costs more it must be better, after all, raspberries are better than chicken nuggets. However, research continually suggests there is really only one important influence in a child’s education – teachers. The quality, passion and professionalism of teachers is more impactful than swimming pools, fancy buildings, green grass, class size, behaviour and school fees.

And so, when you are considering where to send your children to school, keep this is mind. The fees are for facilities, hedges and swimming pools, and you may decide that is important factor in your decision; that they are your raspberries. But, rest assured that if you had to pay for the quality of a teacher – it would cost more than chicken nuggets.

About @Chilledu 2303 Articles
The Editorial Account of UKEdChat. “Mastery is an unattainable illusion”

Be the first to comment